Zvlhčovač

Zvlhčování vzduchu sehrává zásadní úlohu při zajištění pohodlí pacienta a dodržování léčby. Schopnost lidského těla zahřívat a zvlhčovat vdechovaný vzduch je omezená a při vyšším průtoku vzduchu typickém pro terapii pomocí zařízení vytvářejícího přetlak v dýchacích cestách (PAP) nemusí být postačující. To může vést k bolestem a pocitu sucha v krku, ucpání nosu případně k výskytu rýmy.

Až 65 % pacientů zmiňuje výrazné vedlejší účinky související s vysycháním horních cest dýchacích a s vdechováním chladného vzduchu. Bylo prokázáno, že vyhřívané zvlhčovače jsou schopny zabránit symptomům souvisejícím s nedostatečným zvlhčováním vdechovaného vzduchu, nebo je dokonce i zvrátit:

– bylo prokázáno, že zvlhčování výrazně zvyšuje dodržování léčby pomocí přetlakového přístroje,
– při použití vyhřívaného zvlhčování lze dříve dosáhnout dodržování léčby pomocí přetlakového přístroje,
– pacienti používající vyhřívané zvlhčovače užívali léčbu pomocí přetlakového přístroje v průměru o 42 minut déle než pacienti používající přístroje s průchozím zvlhčováním za studena,
– maximální pohodlí a zlepšení odolnosti nosních sliznic se dosahuje při teplotě okolo 27°C a vlhkosti 80% (relativní vlhkost), což přibližně odpovídá 21 mg/l (absolutní vlhkost).

Pokud zvlhčovač nemáte, je možno ho v naší ambulanci objednat. Součástí zvlhčovače je výhřevná hadice.

Pojištěnci VZP hradí doplatek ve výši 1.725 Kč včetně výhřevné hadice. Pojištěnci 201, 207, 205, 211, 209 mají první zvlhčovač včetně výhřevné hadice od pojišťovny zdarma. Každý další je podmíněn doplatkem 1.725 Kč.

Naleznete zde seznam partnerů a pojišťoven, se kterými INSPAMED spolupracuje.  

okno