Často kladené dotazy

FAQ

Jak se mohu objednat?

Objednat se můžete každý na jednotlivých pobočkách. Pokud nám zavoláte, naše asistentka s Vámi ráda probere vše, co Vás ohledně vyšetření zajímá. Preferujeme objednání mailem.

Kdy ordinujete?

Ordinujeme v http://spankovaporadna.cz/pobocky/ dle předchozího objednání.

Polysomnografie (celonoční vyšetření spánku): po předchozím objednání, obvykle v noci z pondělí na úterý.

Kdo ordinuje?

Lekaři naší laboratoře jsou: MUDr. Martin Pretl, CSc. a MUDr. Hana Machová v pobočce v Praze, dr. Krejčí na Skalce. V Pardubicích se Vám bude věnovat dr. Plný. V Kutné Hoře dr. Dufincová.

Jaká vyšetření nabízíte?

Nabízíme ambulantní vyšetření, polysomnografické vyšetření, následnou ambulantní péči včetně psychoterapie – kognitivně behaviorální terapie – http://spankovaporadna.cz/o-spanku/spankova-onemocneni/insomnie-nespavost/

Jaká onemocnění léčíte?

Poruchy spánku a bdění se zvláštním zaměřením na syndrom spánkové apnoe a insomnii

Co je to polysomnografie?

Vyšetření spánku ve spánkové laboratoři – kdy pomocí elektrod a čidel jsou snímány pro spánek důležité funkce po celou dobu záznamu (zpravidla od 22 do 6 hodin).

Co je to spánková apnoe?

Spánková apnoe je onemocnění, které postihuje ve větší míře muže. Lidově se mu říká chrápání. Vlastní chrápání však nemá vážné zdravotní důsledky. Až když se přidruží pauzy bezdeší (apnoe), začíná jít o vážný zdravotní problém. Každá pauza je sledována poklesem hladiny kyslíku v krvi, neboť neproudí vzduch do plic ( nejčastěji v důsledku uzávěru dýchacích cest za jazykem). Zástava dechu je ukončena krátkou probouzecí reakcí (kterou si nepamatujeme), zachrápáním (hlasitým zvukem) a vzestupem srdeční frekvence. Neustálá krátká probuzení (mikroprobuzení) nedovolí usnout hlubokým spánek a ráno si pacienti stěžují ne nevyspalost, neodpočatost a tyto pocity spolu s mikrospánky převládájí i přes den.

Jak se dá spánková apnoe léčit?

Podle intenzity léčíme spánkovou apnou buď chirurgicky (zkrácení měkkého patra a přilehlých tkání) nebo kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP).

Co je to CPAP?

Kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP) je přístroj, pomocí kterého léčíme těžší a těžkou spánkovou apnoi. Jedná se o přístroj, který vytváří přetlak v dýchacích cestách, zabraňuje tak jejich zúžení-kolapsu, tzn. apnoickým pauzám. Umožněním průchodnosti dýchacích cest po celou dobu spánku je zajištěno dostatečné okysličení krve během spánku a tím klidný a nepřerušovaný spánek, který je nutný k pocitu osvěženosti a výkonnosti přes den.

Co je to nespavost?

Nespavost je definována obtížným usínáním, častými probuzeními v noci a časným probouzením. Následkem toho cítíme ráno i přes den neodpočatost, únavu, podtrážděnost. Více na http://spankovaporadna.cz/o-spanku/spankova-onemocneni/insomnie-nespavost/

Co je to psychoterapie?

Psychoterapie je metoda, která se snaží pomocí různých technik léčit „duši“. V léčbě nespavosti se užívá kognitivně behaviorální terapie. Jde o soubor metod, kdy jsou odstraňovány nesprávné návyky zabraňující usnutí a zdravému spánku. Behaviorální část je zaměřována na odstranění návyků a zlozvyků týkající se spánkové hygieny (chování), kognitivní část je zaměřena na odstranění nesprávných myšlenek, které se objevují, když nemůžeme usnout či spát. Více na http://spankovaporadna.cz/o-spanku/spankova-onemocneni/insomnie-nespavost/

Kolik stojí vyšetření?

Pro pacienty VZP, ČPZP, OZP, VoZP, ZP Škoda, ZP MV ČR dle nasmlouvané péče. Pro ostatní pacienty dle smluvního ceníku v ordinaci.

Záznam rozhovoru s MUDr. Martinem Pretlem, CSc., somnologem v Dobrém ránu.

Záznam rozhovoru na ČT DOBRÉ RÁNO k Mezinárodnímu dni dobrého spánku – 21.3:2014.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/414236100071025/video/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/414236100071025/video/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/414236100071025/video/

 

Naleznete zde seznam partnerů a pojišťoven, se kterými INSPAMED spolupracuje.  

INFORMACE PRO PACIENTY

Provoz našich ambulancí probíhá bez přerušení při zabezpečení všech požadavků na bezpečný provoz (dezinfekce, ochranné prostředky apod).

1) Provádíme polygrafická vyšetření, EEG vyšetření i zahájení léčby pomocí přetlaku v dýchacích cestách (tzv. titrace CPAP).

2) S pacienty, objednanými k ambulantnímu vyšetření, je předem telefonicky nebo mailově potvrzen termín vyšetření. Rizikové pacienty jsme schopni vyšetřit distančně.

3) Prosíme objednané pacienty, aby se k vyšetření dostavili přesně, vzhledem k hygienickým opatřením a požadavkům musíme minimalizovat počet osob v čekárně. Doprovod pacienta bude z hygienických důvodů vpuštěn do čekárny jen v nutných případech.

4) Pacienti s příznaky respiračního onemocnění žádáme, aby dbali doporučení, vydaných Ministerstvem zdravotnictví, na vyšetření nechodili a vyšetření zrušili. Dohodneme s nimi nový termín vyšetření. Jedinci, kteří by vykazovali známky respiračního onemocnění, nebudou do našich zařízení vpuštěni.

Děkujeme za pochopení, chráníme se všichni

Kolektiv Inspamed